Herning Kommune søger nu frivillige til vuggestuer og børnehaver

Publiceret 19-02-2026

Ældre Sagen er en vigtig del af det nye koncept, da de hjælper med at rekruttere frivillige, som bliver kaldt børnevenner.

Børnevenner er et nyt koncept, hvor frivillige bliver en del af Herning Kommunes daginstitutioner. Her skaber de stjernestunder med børnene en gang eller to om ugen.

Konceptet er inspireret af ordningen Skolevenner, hvor frivillige er en del af 15 skoleklasser i Herning Kommune.

- Skolevenner har været en stor succes, og det naturlige næste skridt har derfor været at tilbyde det samme til vores institutioner i form af børnevenner. Jeg håber, at der kommer rigtig mange gode stunder og øjeblikke mellem frivillige og børn i tiden der kommer, fortæller Ulrik Hyldgaard, der er formand for børne- og familieudvalget i Herning Kommune.

To børnevenner er i fuld gang

Hos Østbyens Børnehuse i Herning har de som den første daginstitution i Herning Kommune fået børnevenner i huset.

Ellen Isaksen (83 år) og Eva Graversen (72 år) kommer hver onsdag på stuen Græshopperne og er sammen med børnene i nogle timer.

- Det er en gave, at vi har Eva og Ellen, og at vi kan være sammen på tværs af generationer. Det giver først og fremmest vores børn en masse nærvær, men det er også en vigtig del af børnenes dannelsesproces at møde mennesker i alle aldre. Det kan der komme en masse sjove fortællinger ud af. Så jeg håber, at mange flere kan få glæde af de stjernestunder, det giver at have børnevenner på stuen, fortæller Pernille Dam Marcussen, som er institutionsleder hos Østbyens Børnehuse.

Spørger man Eva og Ellen, ser de frem til det ugentlige besøg hos Græshopperne.

- Det er virkelig sjovt at være børneven, for børnene tager godt imod en. De giver mig så meget kærlighed og vil så gerne lege, så når jeg er her, glemmer jeg alt andet i de tre timer. Jeg er bare på, og vi har det sjovt sammen, fortæller Eva Graversen.

Hun bliver suppleret af sin med-børneven Ellen.

- Her vil børnene blive passet fantastisk, selvom vi ikke var her. Det er jeg ikke i tvivl om. Men jeg tror også, det giver børnene noget, at der kommer en fremmed udefra, som bliver en del af fællesskabet. Jeg kan varmt anbefale det, siger Ellen Isaksen, der har været børneven siden oktober.

Ældre Sagen er en vigtig partner

Udbredelsen af børnevenner kræver en del frivillige, og her har Herning Kommune en værdifuld partner.

Ældre Sagen i Herning Kommune er nemlig en væsentlig del af projektet. De står for både rekruttering og koordinering af frivillige.

- Vi har mere end 16.000 medlemmer fordelt på Ældre Sagens tre afdelinger i Herning Kommune, og vores medlemmer er typisk glade for frivilligt arbejde. Derudover er børnevenner et fantastisk koncept, som vil appellere til rigtig mange og måske endda hjælpe nogle, der fra tid til anden oplever ensomhed. Som børneven får de en masse glæde og nærhed med sig hjem, og det er guld værd. Derfor er vi i Ældre Sagen glade for at være med, siger Birgit Jonassen, formand for Ældre Sagen i Herning Kommune.

Sådan bliver du børneven

Der er rigtig mange institutioner i Herning Kommune, der gerne vil have en børneven, så hold dig ikke tilbage, hvis du vil vide mere.

- Der er ingen krav til, hvad du skal kunne, eller hvor mange timer du har til rådighed. Det vigtigste er bare, at du har lyst til at være sammen, for det er dét, børnevenner drejer sig om – at være sammen, forklarer Pernille Dam Marcussen.

Du kan blive børneven ved at skrive til boernevenner@herning.dk eller ringe på tlf.: 96 28 66 37.

Du behøver ikke være medlem af Ældre Sagen eller i en bestemt aldersgruppe for at kunne blive børneven.

Giv os din feedback

Hvad synes du om siden?