Hjernen og Hjertet er en online platform med pædagogiske observationsredskaber. I Dagplejen bruger vi Dialogprofilen og Sprogtappen. Det er redskaber, vi bruger til at danne et overblik over, hvor det enkelte barn er i sin udvikling. Derfor er det også en hjælp til at synliggøre, hvor vi voksne skal sætte ind, for at hjælpe barnet videre i sin udvikling. Det er ikke tests af barnet, men værktøjer til at skabe refleksion og til dialog med dig som forælder.
Forældresamtaler ud fra dialogprofiler
Du indbydes til et par mere formelle samtaler i løbet af dit barns tid i dagplejen. Her er der tid til at gå i lidt mere i dybden og tale om dit barns behov.
Forud for samtalerne vil du få en invitation til at udfylde en dialogprofil på dit barn. Der er ingen rigtige eller forkerte svar. Dialogprofilen handler i høj grad om at gå på nysgerrig opdagelse i dit barns måde at være i verden på.
Til samtalen vil du og dagplejer kunne kigge på de dialogprofiler, I hver især har lavet. Formålet er at få skabt en god dialog om dit barns trivsel og udvikling.