Nye regler for PDF-filer

PDF-filer på hjemmesiden skal være tilgængelige for alle. Også for mennesker med handicap.

Må jeg bruge word-filer i stedet for PDF-filer?

Nej. Loven gælder alle dokumentformater.

"Ved dokumentformater forstås dokumenter, som ikke primært er beregnet til webbrug, og som findes på websider, såsom Adobe Portable Document Format (PDF), Microsoft Officedokumenter eller tilsvarende formater."
(Bemærkninger til §1 i lovforslaget, side 12)