
Herningholmskolen er blandt de indtil videre 18 folkeskoler i Herning Kommune, der deltager i projektet ”Partnerskab for Fremtiden - entreprenørskab i undervisningen”.
Udviklingsprojektet får økonomisk støtte af Det Lokale Beskæftigelsesråd, LBR.
Projektet arbejder med at implementere entreprenørskab i undervisningen og har til formål at udvikle en kultur, der giver børn og unge lyst til at arbejde med innovation, kreativitet og iværksætteri.
Tæt ved 100 lokale virksomheder deltager i partnerskabet med skolerne om innovative undervisningsforløb.
Herningholmskolen har nu to år i træk modtaget 75.000 kroner i støtte fra Fonden for Entreprenørskab. Pengene bliver brugt på en ekstra ugentlig samfundsfagstime og styrkelse af den innovative undervisning gennem hele skoleåret i 7. klasse.
Herning fejrer fra 8. februar til 18. maj 2013 100 års jubilæum som købstad. Overskriften for festen er ”Herning. En by i udvikling - i fortiden og fremtiden” og målet er at tilbyde 100 arrangementer i løbet af de 100 dage, jubilæet strækker sig over.
08. oktober 2012
7. klasser på Herningsholmskolen rykker to døgn ud af kalenderen for at deltage i entreprenørskabsprojekt om at skabe den sjoveste begivenhed for unge under næste års købstadsjubilæum.
Ingen matematik, idræt eller engelsk. Til gengæld skal godt 40 elever fra Herningsholmskolens 7. årgang i de kommende to døgn slippe al deres fantasi løs. Opgaven lyder at skabe en begivenhed til næste års købstadsjubilæum, som skal være målrettet deres egen aldersgruppe.
Skolen har i forvejen flere års erfaring i at overbygningseleverne deltager i entreprenørskabsprojekter i samarbejde med lokale virksomheder. Tidligere har skolens elever blandt andet arbejdet sammen med MCH om at udvikle gode ideer til, hvordan man kunne fejre Blå Mandag.
Styrker elevernes engagement
- Det fantastiske for os er jo at deltage i opgaver, som eleverne rent faktisk kan se, bliver realiseret. Vi vil gerne aktivere og motivere eleverne til at tage stilling til samfundet og livets udfordringer. Og det kan vi gøre ved at bruge entreprenørskab som læringsstrategi. Vi er helt bevidste om, at en høj faglighed og gode faglige redskaber betyder meget. Men vi har også erfaret, at det at møde eleverne på andre måder, stiller nye udfordringer og får dem til at tænke ud af boksen og engagerer dem, fortæller skoleleder Anna Nees.
Bedste projekt bliver til virkelighed
Det var projektleder for købstadsjubilæet Herning100, Pia Worm, der mandag morgen satte de mange elever i gang med opgaven – og også hende, der tirsdag aften tager imod gruppernes projekter og afgør, hvilket et af dem, der kan blive til virkelighed næste forår.
- Det bliver rigtig spændende at se, hvad de unge får ud af opgaven og at blive præsenteret for alle deres ideer. Vi har efterhånden rigtig mange arrangementer i kalenderen til de 100 dages jubilæumsfest, men netop gruppen af teenagere er der endnu ikke så meget til. Så derfor er det jo skønt, at de og skolen vil ”lege” med, siger Pia Worm.