Herning Kommune
A-Å
Sitemap
Dansk
English
Deutsch

Hvad laver en SOSU?

Social- og Sundhedshjælpere er typisk ansat på plejecentre og i hjemmeplejen. Her varierer arbejdsopgaverne fra praktisk hjælp i ældre borgeres hjem over pleje af kræftsyge patienter til sociale aktiviteter og samvær med beboerne på plejecentrene.

Social og Sundhedshjælperuddannelsen er for dig, der gerne vil uddanne dig inden for et fag, der giver mening. Et fag, hvor omsorg og faglig dygtighed er dine redskaber i arbejdet med mennesker inden for ældreplejen.


Som Social- og Sundhedsassistent har du også mulighed for at blive ansat på hospitaler og i psykiatrien. Her er opgaverne typisk mere specialiserede. Udover daglig pleje af patienter inkluderer opgaverne også for eksempel sårpleje, at give medicin samt at rådgive og vejlede.

Formålet med uddannelsen er, at du udvikler dine faglige og personlige kompetencer, så du får forudsætningerne for selvstændigt, og i samarbejde med andre, at kunne varetage pleje- og omsorgsopgaver på sygehus, i psykiatrien og i den kommunale sektor.


Uanset hvor du vælger at blive ansat, kan du være sikker på, at din hverdag bliver fyldt med ansvar og varierende arbejdsopgaver – og at der altid er plads til et godt grin.

Siden er opdateret den 2. april 2012
Sideansvarlig: Mie Kaastrup Toft, Sundhed og Ældre
Ris og ros til siden?

Ris og ros til siden?

Mangler du oplysninger på siden, er der fejl eller er siden god og brugbar? Så vil vi meget gerne høre din mening.

Udfyld og send nedenstående formular. Din mening vil blive brugt i vores løbende arbejde med at forbedre herning.dk.

Bemærk at alle felter skal udfyldes.

Kontakt

Sundhed og Ældre
Torvet
7400 Herning
Kontaktpersoner
Uddannelseskonsulent
Bente Schleicher
Tlf.: 96 28 44 35
E-mail: aopbs@herning.dk

Uddannelsesmedarbejder
Marian Graves Sørensen
Tlf.: 96 28 44 38
E-mail: aopms@herning.dk