Dræning i okkerområde
Inden du går i gang med at dræne, skal du være opmærksom på, om arealerne inden for det aktuelle område er registreret som okkerpotentielt område.
Pyrit i jorden
De okkerpotentielle områder er arealer, hvor der er konstateret pyrit (jern) i jorden. Pyrit er bundet i jorden så længe der ikke er ilt til stede, dvs. at jorden er dækket af vand. I det øjeblik arealerne bliver drænet, vil pyritten iltes til svovlsyre og opløst til jern. Svovlsyren gør vandet i vandløbet surt og det frigivne jern bliver ledt ud i vandmiljøet i en giftig opløst form.
Fisk og vandløbsdyr kan ikke tåle denne form for jern og flygter eller går til. Ved iltning af det giftige jern får man udfældet jern i form af okkerklumper. Disse klumper af jern, er ikke nær så giftige for fisk i vandløbet som den opløste form for jern. Dog er tilstrækkelige mængder også skadelige og medfører en væsentligt forringelse af de fysiske forhold i vandløbet.
De okkerpotentielle områder er registreret i forskellige klasser (1 - 4) afhængig af, hvor stor en risiko der er for, at jern bliver udvasket ved en grundvandssænkning. Husk: Du skal altid søge om godkendelse til udgrøftning og dræning i okkerpotentielle områder
Udgrøftning og dræning
Ved udgrøftning og dræning forstås enhver aktivitet herunder ændring, vedligeholdelse og reparation, der sænker grundvandsstanden.
Du kan se de områder, der er udlagt som okkerpotentielle områder på Danmarks Miljøportal under arealinformation og søgning efter data på kort.
Godkendelse til dræning i okkerområder kan være betinget af, at der etableres anlæg til rensning for okker. Denne afgørelse bliver truffet af Miljøministeriet.
Spørgsmål til dræning i okkerområder og evt. ansøgning om godkendelse skal sendes til Herning Kommune, Teknik & Miljø, Torvet 1, 7400 Herning eller på e-mail teknik@herning.dk